""
05.11.2012

Sauna z drewna: ale co w środku?


Sauna z drewna jest tradycyjną, niemal integralną częścią dworu, w którym został wybudowany dom drewniany.

Oczywiście, wybudowanie samej sauny drewnianej to ważna rzecz, jednak jest to tylko pierwszy etap.

W rzeczywistości prawdziwa sauna z drewna nie może obejść się bez wielu drobnych oraz dużych elementów, którymi obowiązkowo musi być wypełnione wnętrze sauny. Wiadra, miotły, beczki etc – wszystkie te szczegóły tworzą niepowtarzalną atmosferę ciepła, relaksu, czystości i radości, która panuje w saunie z drewna.

Najpierw, należy wyposażyć saunę w piec. Bez dobrego pieca nie będzie sauny najwyższej jakości.

Znaczną zaletą pieców elektrycznych jest to, że nie potrzebują komina, oddzielnego fundamentu i materiałów palnych. Ponadto zajmują mało miejsca, a temperatura kamieni w takich piecach prawie odpowiada temperaturze rozgrzanego klasycznego pieca z kamienia. W przypadku tradycyjnego pieca do drewna należy zadbać dodatkowo o odrębny fundament i komin.

Centralna część sauny wyposażana jest zwykle w ogromne drewniane beczki. Dopuszczalny jest też wariant z małym basenem w tradycji fińskiej.

Główne pomieszczenie sauny to łaźnia parowa. Należy pamiętać, że do wykończenia tego pomieszczenia najlepiej wykorzystywać drzewa liściaste np.: olchę lub lipę. Do dekorowania innych pomieszczeń wykorzystujemy zawsze drzewa iglaste.

Warto też wyposażyć łaźnię w termometr i generator pary. Wiadra, beczki drewniane, wieszaki i abażury – są to klasyczne akcesoria, które pomogą stworzyć kompletny obraz sauny z drewna.