05.11.2012

Mój dom – moja twierdza


“Mój dom jest moją twierdzą”. Tak mysleli Brytyjczycy, tak myslimy dziś i my. Jest to naturalne, bo każdy chce się czuć wygodnie i przytulnie we własnym domu. Starożytna chińska nauka - Feng shui – pomoże osiągnąć harmonię w nowym domu drewnianym.

Należy zacząć od tego, że sam cel feng shui to zrównoważenie relacji między pięcioma podstawowymi elementami - wodą, ziemią, ogniem, metalem i drewnem. O ile dom drewniany prawie całkowicie jest jednym „elementem”, to jak żaden inny potrzebuje harmonizacji.

Według chińskiej filozofii drzewo symbolizuje wzrost, ruch i rozwój. Cóż może być lepszego? Jednak nadmiar wpływu tego elementu może prowadzić do trwałego niezadowolenia i pragnienia czegoś więcej, silnego zmęczenia oraz napięcia. W takim przypadku nie ma mowy o żadnym odpoczynku, komforcie czy pokoju. Więc jeśli jesteście właścicielami domu drewnianego należy od początku zadbać o harmonizację przestrzeni wewnętrznej.

"Drzewo" jest znane nie tylko z ciągłego wzrostu, ale także z tego, że nie jest w stanie przez dłuższy czas przetrwać bez "wody". Element ten pozwoli mu nie zaniknąć, utrzymując stale na wysokim poziomie wasze pragnienia. Jednak należy pamiętać, że wskutek braku „ziemi” „drzewo” może łatwo odprowadzić nasze pragnienia w siną dal; może oderwać nas od poczucia realności i wskutek czego doprowadzić nas do chodzenia z głową w chmurach. Dlatego, z punktu widzenia feng shui, drewniany dom sam w sobie jest dalekim od doskonałości i o wiele więcej korzyści przyniesie, jeżeli jego wpływ zostanie zrównoważony z resztą elementów. Tutaj właśnie na pomoc przyjdą materiały (np. kucie artystyczne gwarantuje wpływ "metalu"), różne drobne przedmioty dekoru, a nawet sam design wnętrza.

Ponadto wiedza feng shui może być przydatna nie tylko przy ozdobie już gotowego domu drewnianego, ale i w trakcie jego budowy. Starożytni Słowianie mieli zwyczaj wpuszczania do nowo wybudowanego domu kota. Wierzono, że potrafi wskazać wszystkie "dobre" i "złe" miejsca w domu. Obecnie nawet przed rozpoczęciem budownictwa tę funkcję może spełnić doświadczony mistrz feng shui. Po zbadaniu terenu za pomocą siatki Bagua wskaże dokładnie, gdzie jest najlepsze miejsce na zbudowanie domu.

Warto wspomnieć, że według feng shui, domy drewniane najlepiej budować w kształcie kwadratu lub prostokąta. Wielbicielom architekturalnych ciekawostek należy przypomnieć, że budynki o nieprawidłowych kształtach nie potrafią utrzymać w sobie równowagi życiowej. Uważa się, że właściciele takich domów zawsze będą przeżywać bardzo nasycone czarne i białe pasy życiowe i mogą pożegnać się ze stabilnością.